Скасування охоронного статусу будівлі колишнього Хмельницького музичного училища: хто і навіщо

У Сьомому апеляційному адміністративному суді на розгляді справа щодо скасування охоронного статусу будівлі в центрі міста, де колись було розміщене Хмельницьке музичне училище. Це рішення було направлене Верховним Судом України. Тепер власником цього приміщення є ТОВ “Проскурівінвест”, яке виступає ініціатором скасування статусу. Про це інформувала заступниця начальника обласного управління культури, Валентина Лукашук.

Стан та історична значущість будівлі колишнього музичного училища у Хмельницькому

Будівля в центрі Хмельницького, колишнє музичне училище, зараз має зношений вигляд зі тинькуванням, що осипається, потрісканими та розмальованими стінами. Сніжана Пісковецька, місцева мешканка, яка часто проходить повз будівлю зі своїми дітьми, висловлює турботу про зовнішній вигляд міста, підкреслюючи важливість архітектурних пам’яток для формування культурного середовища. Вона стурбована, що місто може асоціюватися зі зношеними будівлями, а не з естетичними об’єктами. Краєзнавець Ігор Байдак розповідає про історію будівлі, яка була спочатку готелем, а потім музичним училищем. Він зауважує, що такі оригінальні будівлі в місті — рідкість, порівнюючи з іншими містами, де їх багато більше.

Суперечка щодо охоронного статусу історичної будівлі у Хмельницькому

Заступниця начальника обласного управління культури Валентина Лукашук повідомила, що приміщення складається з двох частин: готелю та прибуткового будинку кінця ХІХ століття. Будівля за адресою Проскурівська 79 має статус пам’ятки місцевого значення. У 70-х роках вона була внесена до переліку “Пам’ятка історії місцевого значення”, а у 2010 році — о переліку об’єктів архітектури.

У 2021 році Хмельницька обласна рада, як власник, вирішила продати приміщення з аукціону з умовою збереження архітектурної пам’ятки, про що розповів голова комісії з питань приватизації Іван Гладуняк. Він зазначив, що утримувати будівлю було б нерентабельно, і краще знайти ефективного власника. 

У січні 2022 року приміщення було придбано товариством з обмеженою відповідальністю “Проскурівінвест”. У липні 2023 року товариство подало позов до суду з вимогою вилучити будівлю з “Переліку щойно виявлених об’єктів архітектури”. Валентина Лукашук пояснила, що власник не побачив архітектурної та історичної цінності у частині будівлі, яка була готелем, а у прибутковому будинку кінця ХІХ століття знайшов зв’язок із комуністичною ідеологією, оскільки там розміщувався штаб першого кінного корпусу Червоного козацтва і відбувалися події, пов’язані з 1920-1930 роками.

У постанові Верховного Суду України від 8 травня 2024 року зазначено, що будівля прибуткового будинку кінця ХІХ століття підпадає під закон про декомунізацію та має бути демонтована, згідно з листом від управління архітектури Хмельницької міської ради.

Думки експертів та правові аспекти

На запит Суспільного, управління культури відповіло, що не є стороною в судовій справі та не коментувало приналежність будівлі до комуністичної пам’ятки та необхідність її демонтажу.

Краєзнавець Ігор Байдак вважає смішним ототожнення приміщення з пам’яткою комуністичного режиму лише через те, що там колись перебував штаб кінного корпусу. Він зазначив, що після розміщення музичного училища комуністичний вплив мав би зникнути. Байдак порівняв це з ситуацією, коли в будинку колись жив партійний діяч, а тепер там мешкають звичайні люди, і з цього приводу виникає питання про декомунізацію.

Культурологиня Юлія Вільчанська також не побачила в будівлі ознак комуністичної символіки. Вона висловила занепокоєння щодо збереження будівлі як частини історико-культурного фонду міста Хмельницький. Вільчанська підкреслила, що у місті не так багато будинків, які могли б показати його історію, і навела приклад будівлі Хлібзаводу, яка зникла після суперечок про її збереження.

Людмила Главацька, представниця громадської організації “Українці майбутнього”, повідомила, що випадки скасування охоронного статусу історичних будівель через суд приватними власниками не поодинокі. Вона пояснила, що цей алгоритм є досить поширеним, особливо в Києві. Бізнес часто викуповує архітектурні пам’ятки, призводить їх до занедбаного стану, а потім через суд домагається зняття охоронного статусу. Главацька зазначила, що законодавство не є достатньо ефективним для збереження історичних пам’яток у приватних руках, оскільки відсутні процедури реалізації й виконання приписів важке.

Заступниця начальника обласного управління культури Валентина Лукашук повідомила, що справа перебуває на доопрацюванні в Сьомому апеляційному адміністративному суді, куди її спрямували з Верховного Суду України.

Раніше було опубліковано, що Хмельницький приєднався до Асоціації європейських міст Eurocities на засіданні виконавчого комітету, яке відбулося під час річної конференції у місті Клуж-Напока, Румунія. 

Аватар

Довлатова Вероніка

Схожі записи

Оригінальний проект Конституції України: історичний документ на Хмельниччині

Проєкт складається з 28 листків формату А4, з’єднаних степлером, на яких надруковані 15 розділів Конституції України.

На Хмельниччині проводиться дослідження скіфського кургану: які археологічні відкриття

Розкопки наразі тривають, і дослідники сподіваються знайти основне поховання, що залишає питання про те, кому саме скіфи насипали цей курган, відкритим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можливо, ви пропустили

У Хмельницькому закуплять сцену для бізнес-простору в Дитячому світі

У Хмельницькому закуплять сцену для бізнес-простору в Дитячому світі

На Хмельниччині сили ППО знищили ворожі цілі: чи є руйнування

На Хмельниччині сили ППО знищили ворожі цілі: чи є руйнування

Хмельниччина посідає 6 місце за кількістю проданих сільськогосподарських земель

Хмельниччина посідає 6 місце за кількістю проданих сільськогосподарських земель

Серпень чи вересень: коли школярі Хмельницького повернуться до навчання

Серпень чи вересень: коли школярі Хмельницького повернуться до навчання

Збір коштів на “Охматдит” закрито всього за 22 години – зібрано неймовірну суму

Збір коштів на “Охматдит” закрито всього за 22 години – зібрано неймовірну суму

ДТП на Хмельниччині: водійка під впливом алкоголю залишила село без газу

ДТП на Хмельниччині: водійка під впливом алкоголю залишила село без газу