Кабінет міністрів України запропонував нові правила щодо угод з підозрюваними у корупції, що спричинило значний резонанс у суспільстві. Законопроєкт №11340, який викликав обурення в соцмережах, пропонує нововведення в кримінальному процесі, що дозволять корупціонерам уникнути суворого покарання шляхом сплати штрафів. Наразі законопроєкт очікує доопрацювання перед другим читанням у Верховній Раді.
Суть законопроєкту №11340
Новий законопроєкт передбачає можливість призначення штрафів як додаткового покарання, навіть якщо це не передбачено статтями Кримінального кодексу. За нетяжкі злочини обвинувачені можуть заплатити від 2 до 20 мільйонів гривень, а за особливо тяжкі злочини — до 204 мільйонів гривень. Це рішення дозволить обвинуваченим відшкодувати завдані збитки та отримати м’якше покарання.
Критика та занепокоєння експертів
Оксана Заболотна, керівниця напряму національної аналітики Центру спільних дій, висловила занепокоєння щодо законопроєкту №11340, зазначивши, що це може сприяти відкупу корупціонерів. Вона підкреслила відсутність чітких вимог щодо обсягу відшкодування збитків або викриття співучасників у документі.
Заболотна також наголосила, що у випадку, якщо обвинуваченого, який пішов на угоду, звільняють від відбування покарання з випробуванням, потрібно призначити конфіскацію майна, а не часткове відшкодування.
Як голосували депутати
Голосування у Верховній Раді за законопроєкт відбулося 18 липня 2024 року. Законопроєкт підтримали 231 депутат, з яких 180 — представники фракції «Слуга народу».
Серед народних обранців від Хмельниччини, які підтримали законопроєкт, були Володимир Ватрас, Юрій Заславський, Олексій Жмеренецький, Сергій Мандзій, Ігор Марчук та Микола Стефанчук.
Раніше Енергоатом спростував фейк про поставки електроенергії з Хмельницької АЕС в Польщу.