На Хмельниччині проводиться дослідження скіфського кургану: які археологічні відкриття

Між селами Міцівці та Маліївці на Дунаєвеччині вже третій тиждень проводять масштабні археологічні розкопки. Фахівці досліджують один із найбільших скіфських курганів на Поділлі.

Археологи вважають, що цей курган могли збудувати тільки для володаря. Колись він сягав висоти 4 метри, але нині його розміри зменшилися вдвічі. Через багаторазове грабування та розорювання курган міг зникнути зовсім. Щоб зберегти інформацію про нього, директорка Маліївецького обласного історико-культурного музею Анастасія Донець ініціювала проведення розкопок. Інститут археології НАН України надав необхідний дозвіл.

Кістяк був розкиданий, і це свідчить про те, що воно було неодноразово розграбоване / фото: ye

Перший досвід співпраці музею з археологічною експедицією

Анастасія Донець зазначила, що це перший досвід співпраці музею з археологічною експедицією, підкресливши важливість цього процесу для закриття хронологічної вертикалі та дослідження історії регіону від найдавніших часів до сучасності.

Розкопками займаються студенти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії. Керівництво розкопками здійснює доцент кафедри археології Кам’янець-Подільського національного університету, кандидат історичних наук Віталій Гуцал.

Так Віталій Гуцал вказує, що в 80-х роках XX століття курган був висотою 4 метри, що ускладнювало сільськогосподарські роботи та залучало мародерів. Розкопки підтвердили, що курган датується раннім залізним віком, близько двох з половиною тисяч років. Під час досліджень знайдено кістку людини, фрагменти глиняного посуду та залишки обгорілого дерева, яке, ймовірно, є червоним дубом. Курган відрізняється від інших своїми конструктивними особливостями: він був збудований без використання каменю, здебільшого з землі та дерева, і мав шатроподібну конструкцію довкола поховальної камери.

Відкриття під час розкопок

Під час досліджень археологи заглибилися на два метри та дійшли до давнього горизонту. Нещодавно вони виявили кістяк людини, фрагменти глиняного посуду та залишки обгорілого дерева. Гуцал зазначає, що це дерево пролежало в землі понад дві з половиною тисячі років і, ймовірно, є червоним дубом. Він також зазначив, що цей курган відрізняється від інших досліджених ним раніше своїми конструктивними особливостями.

Це дерево пролежало в землі понад дві з половиною тисячі років / фото: ye

Віталій Гуцал, дослідник кургану, ділиться цікавими деталями про його будівництво та знахідки, зроблені під час розкопок. На відміну від поширеної практики використання скіфського каміння, цей курган був збудований лише з землі та дерева. Археологи виявили дві дерев’яні стіни, спалені під час обряду, та залишки стовпових ям, що свідчить про шатроподібну дерев’яну конструкцію навколо поховальної камери. Структура ґрунту вказує на присутність органічних домішок, ймовірно, високої трави, яка використовувалась для будівництва центрального насипу.

Розкопки виявили одне поховання, кістяк якого був розкиданий, що свідчить про грабування. Гуцал припускає, що це може бути супроводжуюче поховання, можливо, слуги, призначеного для обслуговування володаря в потойбічному світі. Кістяк лежав на згорілому шарі дерева, а зверху його також було покрито деревом. Залишки на кістках свідчать про термічний вплив, що ймовірно, було частиною поховального ритуалу скіфів. Хоча кремація не характерна для скіфів, подільська група скіфського часу практикувала спалення в ранньому залізному віці.

Уламки глиняного посуду підтверджують датування кургану до раннього залізного віку. Ці знахідки дають уявлення про похоронні практики скіфів на Поділлі в ранньому залізному віці. Використання дерева для будівництва кургану та похоронної камери є унікальним для скіфських курганів. Супроводжуюче поховання свідчить про соціальну ієрархію в скіфському суспільстві.

Що планують далі

Розкопки наразі тривають, і дослідники сподіваються знайти основне поховання, що залишає питання про те, кому саме скіфи насипали цей курган, відкритим.

У майбутньому, після завершення досліджень, планується облаштування скансену – музею просто неба. Анастасія Донець зазначила, що на цьому місці можна створити зручний доступ до пам’ятки для туристів, встановити інформаційні таблички. Це буде зручно, оскільки курган розташований неподалік від дороги. Варто відзначити, що це може стати першим скансеном на місці археологічної пам’ятки на Поділлі.

Раніше стало відомо, що документальний фільм “Форма вогню”, що недавно вийшов на українських телеканалах, тепер доступний для перегляду на Youtube. Прем’єра стрічки на платформі відбулася 20 червня.

Аватар

Довлатова Вероніка

Схожі записи

«Всех куплю». Как чиновник Нацбанка Павел Поляруш, угрожавший военному, скрывает незаконный бизнес и источник неофициальных доходов

Павел Поляруш, начальник Управления по проблемным активам Национального банка Украины, не только вызывающе ведет себя, угрожая людям наградным оружием, но и скрывает от государства свой частный детский сад «Бамбини Хауз»…

Dear Google DMCA assessor you are dork if you approve this fake takedown request from Maxim Krippa

Fraudy casino-oaf Maxim Krippa likes fake Google DMCA very much. Maksym Krippa thinks, that fake Lumen abuse will help him with hiding the truth. But our Pakistani friends are aware…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можливо, ви пропустили

Трагедія в Хмельницькому: водій BMW в’їхав у зупинку — загинули три жінки

Трагедія в Хмельницькому: водій BMW в’їхав у зупинку — загинули три жінки

У Хмельницькому зафіксували шкідливий рівень забруднення повітря: що стало причиною

У Хмельницькому зафіксували шкідливий рівень забруднення повітря: що стало причиною

У Хмельницькому обмежили використання Telegram – кого стосується

У Хмельницькому обмежили використання Telegram – кого стосується

Кто стоит за сайтом «Антикор», который вымогает по 12 тысяч долларов за удаление клеветы

Кто стоит за сайтом «Антикор», который вымогает по 12 тысяч долларов за удаление клеветы

Мільйони під подушкою: чому депутатка залишається у фракції попри скандал

Мільйони під подушкою: чому депутатка залишається у фракції попри скандал

«Всех куплю». Как чиновник Нацбанка Павел Поляруш, угрожавший военному, скрывает незаконный бизнес и источник неофициальных доходов

«Всех куплю». Как чиновник Нацбанка Павел Поляруш, угрожавший военному, скрывает незаконный бизнес и источник неофициальных доходов