У Хмельницькій області близько 50% внутрішньо переміщених осіб (ВПО) обрали для проживання сільську місцевість. Про це повідомила перша заступниця начальника обласної військової адміністрації Оксана Вжешневська під час конференції, присвяченій аналізу виконання Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення до 2025 року. Захід організовано Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів в Україні (IREX) разом з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.
Відзначаючи важливість обраної стратегії, Оксана Вжешневська зазначила, що в області нараховується 70,810 внутрішньо переміщених осіб. Більшість із них – майже 68 тисяч – проживають у приватних домогосподарствах, тоді як решта знаходяться в державних та комунальних закладах. Це свідчить про позитивний вплив ВПО на процеси життєдіяльності місцевих громад.
Програма підтримки ВПО на 2024-2025 роки
Для покращення умов життя внутрішньо переміщених осіб в області реалізується програма підтримки на 2024-2025 роки. На цей рік з обласного бюджету виділено 53 мільйони гривень, а також понад 69 мільйонів гривень з місцевих бюджетів. Ці кошти спрямовані на забезпечення житлом, гуманітарну допомогу та підтримку ВПО. Крім того, завдяки міжнародним гуманітарним фондам та благодійним організаціям, область отримала гуманітарну допомогу на суму понад 60 мільйонів гривень.
Забезпечення житлом є однією з найважливіших проблем для ВПО. В області функціонує 59 місць тимчасового проживання, в яких мешкає понад 2000 осіб. Заплановано реконструкцію закладів освіти, гуртожитків та інших об’єктів незавершеного будівництва, які можна використовувати як соціальне житло для ВПО. Оксана Вжешневська підкреслила, що пріоритетом є забезпечення ВПО власним житлом та створення механізму приватизації наданих помешкань.
Реалізація нових проєктів
Серед актуальних проєктів у Хмельницькій громаді триває тендер на будівництво двох багатоповерхівок на 200 квартир для 600 осіб з-поміж ВПО. Вартість проєкту становить близько 7,5 мільйона євро і буде профінансована коштами Європейського Союзу.
Крім того, Хмельниччина демонструє позитивне економічне зростання завдяки програмі релокації бізнесу. У регіон перемістили свої виробничі потужності 60 підприємств, що призвело до створення близько 300 нових робочих місць.
На завершення конференції Оксана Вжешневська наголосила на намірах обласної військової адміністрації продовжувати надавати всебічну підтримку внутрішньо переміщеним особам, підкресливши важливість реалізації стратегії для покращення їхнього життя.
Раніше стало відомо, що ЄБРР інвестує 12,4 млн євро в модернізацію сміттєвого полігону у Хмельницькому.