У Хмельницькому триває будівництво очисної фільтрувальної системи для стічних вод зі сміттєзвалища. Зараз там прокладають дорогу, споруджують два резервуари для накопичення фільтрату і готують майданчик для встановлення очисного обладнання.
Етапи будівництва очисних споруд у Хмельницькому
У Хмельницькому будують нову очисну фільтраційну систему для очищення стоків зі сміттєзвалища. На цей момент там прокладають дорогу, будують два резервуари для накопичення фільтрату і готують майданчик для встановлення очисної системи.
Теперішній стан будівництва
Будівництво триває вже близько місяця. У вересні 2023 року була підписана угода з консорціумом компаній з Литви та Австрії, які зобов’язалися збудувати очисні споруди. Будівництво ведеться на вулиці Проспект Миру, 7, в північній частині полігону, де знаходиться найнижча точка території. Туди природним чином стікає фільтрат, який буде очищуватися на новій станції.
Нещодавно проводили інспекцію на полігоні, де зараз триває будівництво доріг, включаючи дорогу до майбутньої станції очищення фільтрату, здійснюється виїмка землі для розміщення резервуарів для накопичення фільтрату, а також встановлюється огорожа навколо будівельного майданчика.
Стан старих фільтраційних ям
Раніше використовувалися лагуни, які не були спеціально спроєктовані для цього. Полігон був створений у 1956 році на місці глиняного кар’єру, який згодом був заповнений сміттям, утворивши 30-метровий шар відходів. Вся волога, що потрапляє на полігон (дощ, сніг, інші рідини), не проникає в ґрунт, а накопичується біля підніжжя.
Працівники “Спецкомунтрансу” збирали фільтрат в одне місце, викопуючи лагуни, але вода не очищувалася. Протягом багатьох років її збирали у спеціальні вантажівки помпами та повертали назад на полігон, перекачуючи вглиб сміттєзвалища. Це призводило до рециркуляції та збільшення концентрації забруднювачів.
Зараз для збору фільтрату створюють спеціально спроєктовані лагуни, куди він буде стікатися з усього майданчика, включаючи старі та нові ділянки. Ця вода централізовано збиратиметься і готуватиметься до очищення на спеціальній станції.
Принцип роботи станції очищення фільтрату
Станція працюватиме на основі технології зворотного осмосу. Фільтри установки оснащені мікроскопічними мембранами, через які під тиском пропускають забруднену воду. Мембрани затримують всі шкідливі речовини, і на виході отримується технічна вода, яку безпечно зливати в каналізацію. Вона буде аналогічна до води з побутових стоків, наприклад, коли ми миємо руки.
Для очищеної води проєктують спеціальну трубу під тиском з помпами, яка транспортуватиме її до найближчого колектора Хмельницького водоканалу, де вона потрапить на водоочисні споруди міста. Наразі розробляються оптимальні варіанти утилізації очищеної води: або отримання ліцензії на скид води у природні водойми згідно з державними санітарними нормами, або її відведення до міської каналізації.
Коли запрацює нова станція очищення фільтрату у Хмельницькому
Згідно з планом, станція очищення фільтрату на хмельницькому полігоні твердих побутових відходів повинна запрацювати наприкінці листопада. Підряднику встановлений термін до кінця року для завершення всіх робіт. Окрім того, у кінці липня планується підписання угоди на рекультивацію чинного полігону і розширення його території, що передбачає будівництво двох нових карт для відходів.
Наразі завершується тендерна процедура на будівництво сміттєпереробного комплексу. Очікується, що протягом наступного тижня або двох буде оголошено другий та остаточний етап цього тендера для вибору підрядника. Цього року планується завершити всі тендерні процедури та підписати необхідні контракти. Далі залишиться виконання проєктних і будівельних робіт, а також здача в експлуатацію всіх нових об’єктів.
Раніше ми повідомляли, що на сміттєзвалищі у Хмельницькому розпочалися роботи з будівництва очисних фільтрувальних споруд.